honoluluadvertiser.com

Sponsored by:

Comment, blog & share photos

Log in | Become a member
The Honolulu Advertiser
Posted at 7:30 p.m., Monday, August 11, 2008

Olympic events schedule: Friday's sports

Advertiser Staff

Here is Friday's schedule of sporting events at the Beijing Olympic Games.

All times are converted to Hawaii times.

Athletics

Women's Heptathlon Shot Put - Group A/B, 1 a.m.

Men's 1500 Round 1

Women's Discus Throw Qualifying Round - Group A

Men's 100 Round 2

Women's 3000 Steeplechase Round 1

Men's Shot Put Final

Women's Discus Throw Qualifying Round - Group B

Women's Heptathlon 200m

Women's Triple Jump Qualifying Round - Group A/B

Men's 400 Hurdles Round 1

Women's 10000 Final

Men's 20km Walk Final, 3 p.m.

Women's Shot Put Qualifying Round - Group A/B

Women's 400 Round 1

Women's Heptathlon Long Jump - Group A/B

Women's Pole Vault Qualifying Round - Group A/B

Men's Discus Throw Qualifying Round - Group A

Women's 100 Round 1

Men's Discus Throw Qualifying Round - Group B

Men's 3000 Steeplechase Round 1

Badminton

Women's Doubles Bronze Medal Match, 12:30 a.m.

Men's Singles Semifinals

Women's Doubles Final

Women's Singles Bronze Medal Match, 4 p.m.

Men's Doubles Bronze Medal Match

Women's Singles Final

Baseball

Field 2

South Korea vs. Canada, midnight

Canada vs. United States, 4:30 p.m.

Main Field

Netherlands vs. Japan, 1 a.m.

Taiwan vs. Cuba, 5:30 p.m.

Basketball (Women)

USA vs. Spain, 2 a.m.

South Korea vs. Belarus, 4:15 a.m.

Basketball (Men)

QC vs. Angola, 3 p.m.

Russia vs. Australia, 5:15 p.m.

QA vs. Lithuania, 8:30 p.m.

Iran vs. Argentina, 10:45 p.m.

Beach Volleyball

Round of 16

Women's Match, midnight

Women's Match, 1 a.m.

Men's Match, 2 a.m.

Men's Match, 3 a.m.

Women's Match, 3 p.m.

Women's Match, 4 p.m.

Men's Match, 5 p.m.

Men's Match, 6 p.m.

Boxing

Bantamweight (54kg) (8 bouts), 1 a.m.

Featherweight (57kg) (4 bouts), 3 a.m.

Flyweight (51kg) (8 bouts), 7:30 p.m.

Middleweight (75kg) (4 bouts), 9:30 p.m.

Cycling (Track)

Men's Individual Pursuit First Round, 10:30 p.m.

Men's Kerin First Round

Women's Individual Pursuit Qualifying Round

Men's Kerin Repechage

Men's Points Race Final

Men's Kerin Second Round

Men's 4000 Individual Pursuit Final 3-4

Men's 4000 Individual Pursuit Final 1-2

Men's Keirin Final 7-12

Equestrian

Individual Jumping Qualification - 1st Qualifier, 1:15 a.m.

Fencing

Men's Team Epee Bronze and Gold Medal Matches, 12 mid

Women's Team Foil Eliminations Round of 16, Quarterfinals, Classifications 5-8, Semifinals, Classifications 5-8, 3 p.m.

Field Hockey

Men

Pool A Belgium vs. New Zealand, midnight

Pool A South Korea vs. Germany, 2:30 a.m.

Pool B Pakistan vs. Australia, 12:30 a.m.

Pool B South Africa vs. Britain, 3 a.m.

Women

Pool B New Zealand vs. USA, 2:30 p.m.

Pool A Australia vs. Netherlands, 4:30 p.m.

Gymnastics (Trampoline)

Women's Qualification - 1st Routine, 5 p.m.

Women's Qualification - 2nd Routine

Men's Qualification - 1st Routine

Men's Qualification - 2nd Routine

Judo

Women's +78kg Final of Repechage A/B, midnight

Women's +78kg Final of Table A/B

Men's +100kg Final of Repechage A/B

Men's +100kg Final of Table A/B

Women's +78kg Bronze Medal A/B

Men's +100kg Bronze Medal A/B

Women's +78kg Gold Medal

Men's +100kg Gold Medal

Rowing

Men's Lightweight Double Sculls Final D, 8 p.m.

Women's Lightweight Double Sculls Final C

Men's Lightweight Double Sculls Final C

Women's Lightweight Double Sculls Final B

Men's Lightweight Double Sculls Final B

Men's Lightweight Four Final B

Women's Quadruple Sculls Final B

Men's Quadruple Sculls Final B

Men's Eight Final B

Women's Single Sculls Final A

Men's Single Sculls Final A

Women's Pair Final A

Men's Pair Final A

Women's Double Sculls Final A

Men's Double Sculls Final A

Men's Four Final A

Sailing

Heavy Weight Dinghy-Finn - Race 11 (Medal Race), 7 p.m.

Women's Keelboat Yngling - Race 11 (Medal Race)

Men's Windsurfer -RS:X - Race 7

Women's Windsurfer -RS:X - Race 7

Men's One Person Dinghy-Laser - Race 7

Women's One Person Dinghy-Laser Radial - Race 7

Men's Two Person Dinghy-470 - Race 9

Women's Two Person Dinghy-470 - Race 9

Multihull - Tornado - Race 3

Men's Keelboat - Star - Race 3

Men's Windsurfer -RS:X - Race 8

Women's Windsurfer -RS:X - Race 8

Men's One Person Dinghy-Laser - Race 8

Women's One Person Dinghy-Laser Radial - Race 8

Men's Two Person Dinghy-470 - Race 10

Women's Two Person Dinghy-470 - Race 10

Multihull - Tornado - Race 4

Men's Keelboat - Star - Race 4

Shooting

Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification, 3 p.m.

Men's Skeet Qualification, 3 p.m.

Men's 25m Rapid Fire Pistol Final, 6 p.m.

Men's Skeet Final, 9 p.m.

Soccer (Women)

Quarterfinals

At Shanghai, China

Group G winner vs. Group E-F third-place, midnight

At Tianjin, China

Group F winner vs. Group G runner-up, midnight

At Shenyang, China

Group E runner-up vs. Group F runner-up, 3 a.m.

At Qinhuangdo, China

Group E winner vs. Group F-G third place, 3 a.m.

Softball

Game 16 Venezuela vs. Netherlands, 1:30 a.m.

Game 17 Japan vs. China, 3:30 p.m.

Game 18 USA vs. Taiwan, 6 p.m.

Game 19 Netherlands vs. Australia, 11 p.m.

Swimming

Women's 50 Freestyle - Heats, 12:30 a.m.

Men's 1500 Freestyle - Heats

Women's 4 x 100 Medley Relay - Heats

Men's 4 x 100 Medley Relay - Heats

Women's 200 Backstroke Final, 3 p.m.

Men's 100 Butterfly Final

Women's 800 Freestyle Final

Men's 50 Freestyle Final

Women's 50 Freestyle Semifinal

Table Tennis

Women's Team Semifinal 2, 1:30 a.m.

Women's Team Bronze play-off Second round Contests 1-2, 4 p.m.

Men's Team Semifinal 1, 8:30 p.m.

Team Handball (Men)

Pool A Brazil vs. China, 3 p.m.

Pool B Egypt vs. South Korea, 4:45 p.m.

Pool A France vs. Spain, 8 p.m.

Pool B Russia vs. Germany, 9:45 p.m.

Team Handball (Women)

Pool A France vs. Norway, 1 a.m.

Pool B Hungary vs. Russia, 2:45 a.m.

Tennis

Men's Singles Bronze Medal Match, 10 p.m.

Women's Singles Bronze Medal Match

Women's Doubles Bronze Medal Match

Women's Singles Gold Medal Match

Men's Doubles Gold Medal Match

Volleyball

Men

Group B Match 10, 4 p.m.

Group B Match 11, 6 p.m.

Group A Match 10, 6:30 p.m.

Group B Match 12, 8:30 p.m.

Women

Group A Match 11, 2 a.m.

Group A Match 12, 4 a.m.

Water Polo (Men)

Group B Germany vs. Italy, 3:30 p.m.

Group A Canada vs. Greece, 4:50 p.m.

Group B Croatia vs. USA, 6:10 p.m.

Group A Spain vs. Montenegro, 8 p.m.

Group A Australia vs. Hungary, 9:20 p.m.

Group B Serbia vs. China, 10:40 p.m.

Weightlifting

Men's 85kg - Group A, 1 a.m.

Wrestling (Freestyle)

Women's 48kg, 55kg Qualifications and Eliminations, 3:30 p.m.

Women's 48kg and 55kg Repechages, 10 p.m.

Women's 48kg Bronze and Gold Medal Matches

Women's 55kg Bronze and Gold Medal Matches